Nadané deti
Naposledy upravené 12.10.2024 - pred 101 dňami Čítanie na 1 minútu a 18 sekúndAko sa prejavujú nadané deti?
Vynikajú už od útleho detstva. Sú mimoriadne aktívne, zvedavé, rýchlo chápu, majú vynikajúcu pamäť. Už v predškolskom veku sa zaujímajú o číslice a písmená.
Majú špeciálne záujmy, netypické pre deti ich veku. Neustále potrebujú nové informácie, vytvárajú si svoj vlastný systém poznatkov. Okolo piateho roku vedia čítať, písať, počítať. Stále sa pýtajú a experimentujú. Zaujíma ich zemepis, slnečná sústava, svet zvierat, ľudské telo, atď. Zároveň sa zaujímajú o veci, ktoré ostané deti nezaujímajú (otázky života a smrti, náboženstvo, politika atď.).
Nestačia im bežné detské hry a činnosti, aké robia ostatné deti ich veku, neuspokojujú ich aktivity, aké ponúka materská škôlka. Potrebujú odborné postupy a systematické vedenie pri rozvíjaní svojho nadania. Potrebujú výrazne podnetné prostredie, ktoré by uspokojilo ich prirodzené záujmy a nadviazalo na ich vedomostnú úroveň.
Nadané deti sú viac citlivé a zraniteľnejšie. Sú veľmi kritické aj sebakritické, niekedy neprístupné, uzavreté, menej komunikatívne. Vyhľadávajú skôr kontakty so staršími deťmi alebo s dospelými osobami. Preto treba s nimi pracovať inak.
Čo má robiť rodič, ak má nadané dieťa?
V každom prípade je potrebné konzultovať postupy s odborníkmi – psychológmi. Pretože špeciálna poradňa pre nadané deti zatiaľ neexistuje, treba sa priamo obrátiť na Centrum poradenstva a prevencie (CPP), ktoré je v spádovej oblasti predškolského zariadenia. Treba požiadať o stretnutie, odbornú konzultáciu, alebo psychologické vyšetrenie dieťaťa. Výsledky testov pomôžu aj rodičom správne postupovať a zorientovať sa pri výbere školy.
Čo najskorší kontakt s odborníkmi a odborná konzultácia mnohokrát pomôžu pri výchovných problémoch s nadanými deťmi. Rodičia totiž často samotní nemusia vedieť ako správne výchovne postupovať a usmerňovať vývin svojho nadaného dieťaťa.