Domov  /  O škole  /  Nadanie Plus o.z.

Nadanie Plus o.z.

Naposledy upravené 14.09.2024 - pred 2 dňami Čítanie na 3 minúty a 4 sekundy

Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium (ŠpMNDaG) dlhodobo spolupracuje s občianskym zružením rodičov, ktoré využíva na skvalitnenie podmienok výchovno - vzdelávacieho procesu. Od 1.7.2024 došlo v škole k zmene vedenia a následne k zmene spolupráce s občianskym združením. Na návrh bývalej pani riaditeľky PhDr. Jolany Laznibatovej, CSc. a po konzultácii s rodičmi na Rade školy od 1.7.2024 ŠpMNDaG ukončila spoluprácu s občianskym združením AVOS a začala spoluprácu s novozaloženým občianskym združením Nadanie Plus, o.z.

Občianske združenie vzniklo na podporu nadaných žiakov ako pomocná inštitúcia pri ŠpMNDaG. Spĺňa všetky kritéria a podmienky kladené na združenie občanov a reflektuje potreby školy, žiakov, učiteľov a aj rodičov detí študujúcich v ŠpMNDaG. Združenie je založené s primárnym účelom podporovať výchovu a vzdelávanie nadaných žiakov a mimoškolské aktivity ŠpMNDaG. Ciele združenia sú:

• podpora psychického a fyzického vývinu a osobnostného rozvoja nadaných žiakov,
  • podpora výchovy a vzdelávania nadaných žiakov v škole,
  • podpora alternatívnych foriem vzdelávania nadaných žiakov v škole ako aj mimo nej,
  • podpora a organizácia mimoškolských aktivít,
  • zlepšovanie podmienok pre vzdelávanie, podporu a rozvoj nadaných žiakov,
  • organizácia konferencií, workshopov, seminárov a iných aktivít na podporu vzdelávania nadaných žiakov,
  • podpora vydávania publikácií týkajúcich sa vzdelávania nadaných žiakov,
  • organizácia a podpora účasti žiakov na súťažiach, sústredeniach a iných aktivitách,
  • podpora modernizácie a skvalitňovania vybavenia školy v zmysle hnuteľného majetku potrebného pre zabezpečenie kvalitnej výučby nadaných žiakov.

Členstvo v združení je dobrovoľné, členom môže byť každá fyzická a právnická osoba, ktorá súhlasí so stanovami združenia. Členovia majú právo podieľať sa na činnosti združenia, voliť a byť volení do orgánov združenia, obracať sa na orgány združenia s námetmi, otázkami a žiadať o stanovisko, byť informovaní o činnosti a o rozhodnutiach orgánov združenia. Členovia majú povinnosti dodržiavať stanovy združenia, pomáhať pri plnení cieľov združenia podľa svojich možností, platiť členské príspevky, ochraňovať a zveľaďovať majetok združenia.

Orgánmi združenia sú najvyšší orgán (členská schôdza) štatutárny orgán (predseda a podpredseda združenia). Najvyšší orgán tvoria všetci členovia združenia, schvaľuje zmeny a doplnky stanov, volí a odvoláva všetky ostatné orgány združenia, schvaľuje plán činnosti združenia a rozpočet a rozhoduje o zrušení združenia. Štatutárny orgán zabezpečuje a riadi činnosť združenia a zastupuje združenie navonok. Dvaja členovia štatutárneho orgánu, predseda a podpredseda, konajú v mene združenia samostatne.

Predseda združenia je volený na funkčné obdobie 5 rokov s podmienkou, že predsedom združenia môže byť iba rodič dieťaťa, ktoré je počas tohto funkčného obdobia žiakom ŠpMNDaG. V prípade ukončenia štúdia dieťaťa na tejto škole a za predpokladu, že predseda združenia nemá na škole iné dieťa, je predseda združenia povinný odstúpiť zo štatutárneho orgánu združenia najneskôr na najbližšej členskej schôdzi, na ktorej sa zvolí nový predseda združenia.

Podpredseda združenia je volený na funkčné obdobie 5 rokov s podmienkou, že podpredsedom združenia môže byť iba riaditeľ ŠpMNDaG alebo ním poverený zástupca školy. V prípade skončenia funkcie podpredsedu združenia ako riaditeľa školy alebo ním povereného zástupcu školy, je podpredseda združenia povinný odstúpiť zo štatutárneho orgánu združenia najneskôr na najbližšej členskej schôdzi, na ktorej sa zvolí nový podpredseda združenia.

Združenie nie je založené za účelom podnikania. Združenie hospodári s hnuteľným a nehnuteľným majetkom a zdrojmi majetku sú členské príspevky, dary, dotácie, granty a iné príjmy v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a príslušnými povoleniami.

IBAN: SK74 1100 0000 0029 4617 7068

V prípade, že chcete podporiť výchovno - vzdelávací proces, podporiť inovácie, modernizáciu a skvalitnenie podmienok pre žiakov a učiteľov v ŠpMNDaG môžeta tak urobiť prostredníctvom účtu občianskeho združenia v Tatra banke.

Ďakujeme za každú podporu, v prípade otázok, návrhov alebo pripomienok neváhajte napísať na oz@spmndag.sk. Radi Vám odpovieme a z opakujúcich sa otázok pripravíme FAQ.

Sprievodný list predsedu OZ sprievodny-list.pdf
Darovacia zmluva pre školský rok 2024/25 darovacia-zmluva.docx
Prihláška za člena OZ pre školský rok 2024/25 prihlaska-za-clena.docx
Stanovy Nadanie Plus, o.z. NP_Stanovy.pdf